Každý kto sa u nás zastavil na tréning XBody sa niekedy stretol so svalovicou. Dnes si o nej povieme niečo viac!


Všetci hovoria, že svalovica je kvôli kyseline mliečnej. Je to pravda?

Vedci už v 90. rokoch minulého storočia vyvrátili tento mýtus a dokázali, že svalovica je typickým príznakom preťaženia svalov, v následku čoho vznikajú trhliny v svalových vláknach. Trhliny najslabších svalových vlákien spôsobujú vo svaloch zápaly, ktoré sa neprejavia hneď. Preto cítite svalovicu 24 až 36 hodín po tréningu. Dôvodom vzniku svalovice je cvičenie s vyššou intenzitou, než na akú ste boli zvyknutí.

 

Dobrý tréning je len ten, po ktorom mám svalovicu!

Svalovicu nepovažujte za znak úspešného tréningu a ani za zaručený recept na rast svalov. Naopak, svaly rastú aj bez toho, aby ste svalovicu cítili. Každý má mieru toho, kedy sa mu trhliny v svaloch zapália, posunutú inde, vzhľadom na svoju kondíciu a tréningový plán. Preto sa môže stať, že svalovicu nepocítite, hoci ste absolvovali efektívny tréning.

 

Svalovica vám vyslovene vadí? Chcete vedieť, ako sa jej zbavíte?

Ideálna je aktívna regenerácia, čiže svalovicu rozcvičiť pohybom. Najlepšie je, ak zvolíte ľahkú športovú aktivitu, ktorá je odlišná od tej, kvôli ktorej ste svalovicu dostali. 20-minútová prechádzka, bicyklovanie, ľahký tréning (ľahké váhy a vyšší počet opakovaní alebo stačí aj stretching. Cieľom je sval rozhýbať, nie ho opäť preťažiť. Pomôže vám napríklad aj otužovanie v ľadovej vode, ak sú postihnuté nohy, tak odporúčame do vody ponoriť len tie. A nezabúdajte na kvalitný spánok, ktorý je pre regeneráciu dôležitý.

 

 

Tešíme sa na Vás a kľudne nám napíšte, či ste už mali po XBody svalovicu 🙂